top of page

ELU

ELU ehk Erialasid Lõimiv Uuendus on projekti- ja probleemõppel põhinev õppeaine Tallinna Ülikoolis, mille käigus üliõpilased koostöös õppejõudude ja/või ülikooliväliste partneritega teostavad interdistsiplinaarse (erialasid lõimiva) probleemipüstitusega projekte.
Õpitegevuse keskmeks on üliõpilaste huvist valitud projekt. Ühe projektiga võib kokku liituda kuni 18 üliõpilast, kes hiljem jagunevad 6-liikmelistesse rühmadesse. Need allrühmad võivad projekti kestel muutuda ning teha ka omavahelist koostööd. (TLÜ)

ELUKESTEV ÕPE

Eesti elukestva õppe strateegia 2020 (2014) selgitab, et elukestev õpe hõlmab formaalharidussüsteemi (lasteaed, põhikool, gümnaasium, kutseõppeasutus, kõrgkool) kõrval ka sellest väljaspool pakutavat täiendus- ja ümberõpet, mitteformaalset ja informaalset õpet kogu selle mitmekesisuses. Eesti elukestva õppe strateegia käsitleb õppijatena kõiki – nii lapsi, noori kui ka täiskasvanuid. Elukestva õppe strateegia koostamise üldeesmärk on see, et kõigile Eesti inimestele oleks loodud nende vajadustele ning võimetele vastavad õpivõimalused kogu elukaare jooksul, et tagada neile isiksusena väärika eneseteostuse võimalused ühiskonnas, töö- ja pereelus. 
Praeguseks on sisuliselt kõikide haridustasemete ja -liikide õppekavadesse kirjutatud sisse eesmärgid ja õpiväljundid, mis arvestavad erinevates riiklikes ja rahvusvahelistes regulatsioonides ning kutsestandardites kirjeldatud õpiväljunditega, sh võtmepädevustega. (Eesti elukestva õppe strateegia 2020, 2014)

MITTEFORMAALNE ÕPE

Mitteformaalõpe oma universaalsuses võimaldab laialdast kasutamist läbi erinevate meetodite ja õppimisviiside ka formaalses hariduses, mitmesugustes õppeolukordades ja eri sihtrühmade korral (Lockhart, 2016; Rogers, 2003, viidanud Karu jt, 2019). Õppimine ei pruugi seega aset leida vaid klassiruumis, kus teabe vahendamisel on põhiroll õpetajal, õpikul ja tahvlil mängimisel, vaid õpiruum on suuresti kolinud klassiruumist välja loodusesse, muuseumidesse, teatritesse jne, kus hinnete saamine on üsna teisejärguline.

MEETS PROJEKT

MEETS projekti fookuses on muusika roll võtmepädevuste arendajana kõrghariduses. Projekti peamine eesmärk on panustada kõrgemat haridust omandavate inimeste üld- ja võtmepädevuste arendamisse eesmärgiga kaasa aidata targale, jätkusuutlikule ja kaasavale kasvule ühiskonnas. Olulisemad projekti alaeesmärgid on järgmised: edendada muusika rolli kõrgkoolis õppijate üld- ja võtmepädevuste arendamisel; suurendada kõrgkoolide õpilaste tööalast konkurentsivõimet; leida tõestust selle kohta, kuidas osalemine mitteformaalsetes ja informaalsetes muusikalises  tegevuses kõrgkoolis saab kaasa aidata võtmepädevuste arendamisele ja valideerimisele; julgustada kõrgkooli üliõpilasi    muusika kaudu omandatud üldpädevusi ära tundma, dokumenteerima ja hindama kui elukestvat õpet (MEETS, 2021).

Mõisted: FAQ

VÕTMEPÄDEVUSED

Võtmepädevus on oskus, mis on igas eluvaldkonnas vajalik ning toetab inimese eneseteostust, sotsiaalset ühtekuuluvust, kodanikuaktiivsust ja tööalast konkurentsivõimet. (Noortepassi avastades, 2012)

Mõisted: FAQ
bottom of page